Břišní diastáza

26.02.2018

Diastáza

Diastáza je rozestup přímého břišního svalu. Nejčastěji se to jeví, buď vypouklým břichem, anebo naopak břichem propadlým.

Jak diastáza vzniká?

Nejčastěji během těhotenství. Těhotenství je sice přirozený proces, ale vyvíjející se plod v břiše potřebuje čím dál více prostoru, kterého tam ubývá.

Díky tomu se přímý břišní sval rozestoupí a tím vznikne i více místa.

Problém nastává při porodu, kdy svaly nemají dostatečnou elastičnost a tím se vytvoří základ právě pro diastázu.

Neuzavře se mezera mezi přímými břišními svaly a v důsledku toho břicho zůstane vyboulené.


Dalším způsobem jak vzniká diastáza, je špatné držení těla.

Například dlouhodobým sezením v kanceláři, kdy je páteř shrbená (ve flexi), tak přímý břišní sval je přetěžován a je velký podnět ke vzniku diastázy.

Diastáza vzniká také nevhodným cvičením a to právě, kdy se snažíme posilovat břicho. Když neaktivujeme správným způsobem hluboký stabilizační systém.

Tím začneme přímí břišní sval přetěžovat, což má za důsledek vznik břišní diastázy, protože přímý břišní sval je příliš zkrácený a přetížení. Přímý břišní sval jde do stran a tím se v něm vytvoří mezera.

Jakou spojitost to má se zády?

Pokud máme diastázu, tak to znamená, že naše břišní svalstvo nefunguje, tak jak má a pánev tak není v správném napřímení. Pánev se dostává do tzv. anteverze pánve a tím pádem se nám začnou zkracovat zádové svaly.

Ty začínají bolet a ve finále to může vést až k výhřezu ploténky.

Jakým způsobem cvičit? Cviků je spousta. Nic méně my se musíme naučit pracovat s hlubokým stabilizačním systémem a tělo vždy nastavit do neutrálu a správného napřímení a teprve z této pozice můžeme vytvářet kvalitní pohyb, aniž bychom si ubližovali.

Doporučuji cvičit pod odborným dohledem, tím si nebudeme škodit a tím si i také budeme diastázu přímých břišních svalů napravovat.